flaga Irlandii

Praca w Irlandii

godło irlandii
. praca w Irlandii

IRLANDIA:
. wstęp
. dane podstawowe
. historia
. podział kraju
. największe miasta
. gospodarka

ŻYCIE W IRLANDII:
. jak dojechać
. znajomość języka
. mieszkanie
. komunikacja
. zakupy
. konto bankowe
. telefon
. internet
. transfer pieniędzy

SAMOCHÓD:
. prawo jazdy
. kodeks drogowy
. własny samochód
Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!

SŁUŻBA ZDROWIA:
. opłaty
. lekarz rodzinny
. dentysta
. hospitalizacja
. ciąża i poród

PRACA W IRLANDII:
. jak szukać pracy
. praca sezonowa
. CV i inne dokumenty
. umowa o pracę
. czas pracy
. wynagrodzenie
. urlop
. świadczenia socjalne
. wypowiedzenie
. Safe Pass
. CSCS

PODATKI:
. numer PPS
. szczegóły podatków

BRANŻE:
. praca w finansach
. praca w informatyce
. praca w medycynie
. praca w gastronomii
. praca w budownictwie

ROZRYWKA:
. puby
. hurling

. przydatne książki
. źródła
. kontakt

. reklama

Największe miasta Irlandii - Cork

Irlandia, Cork, godłoCork, zwane z irlandzka Corcaigh to miasto leżące w południowo-wschodniej części wyspy, w prowincji Munster. Jest ono ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Corcaigh. Ma powierzchnię 37 km kwadratowych i liczy sobie 123 tys mieszkańców (dane z 2002 roku), co daje 3300 osób na km kwadratowy, co sprawia, że jest jednym z największych miast Irlandii.

Dzięki swojemu położeniu u ujścia rzeki Lee i nad Morzem Celtyckim, Cork stało się prężnym ośrodkiem gospodarczym. Działa tu ogromny port morski, a którego niegdyś wypłynął Titanic. Dzięki portowi rozwinął się w mieście przemysł hutniczy, elektrotechniczny, samochodowy, metalurgiczny, włókienniczy, chemiczny, budowlany oraz spożywczy. W mieście znajduje się również lotnisko międzynarodowe - Cork International Airport oraz jedyna w Irlandii rafineria ropy naftowej. Została ona zbudowana w miejscowości Whitegate i pokrywa prawie połowę zapotrzebowania kraju na gaz i ropę naftową.

Miasto jest silnym ośrodkiem kulturalno-naukowym w Irlandii, oraz siedzibą prężnego uniwersytetu. Najstarsza część miasta leży na wyspie, na miejscu dawnej twierdzy Wikingów. W Cork znajdziemy liczne zabytki sakralne z XVII - XIX wieku, do których zaliczyć możemy np. Kościół św. Anny, oraz katedry St. Finbar i St. Mary.

Cork słynie również z najstarszych w całym kraju tradycyjnych pubów, wybitnego rękodzieła artystycznego oraz specyficznego dialektu używanego przez zamieszkujących tu ludzi.

W mieście łatwo o pracę dla opiekunów osób starszych i chorych oraz dzieci niepełnosprawnych. Muszą jednak oni spełniać pewne warunki. Co oczywiste powinni oni posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz płynnie władać językiem angielskim. Jeśli kandydaci ukończyli dodatkowe szkolenia w Polsce, dotyczące np. podawania zastrzyków, masaż, kursy pierwszej pomocy itp. ich wartość na rynku pracy wzrasta zdecydowanie. Zarobki najlepszych z tych osób mogą sięgać nawet ponad 2 tysiące Euro miesięcznie.

W najbliższych i dalszych okolicach miasta znajduje się bardzo dużo prywatnych szpitali, przychodni, centrów rehabilitacyjnych itp. podobnych instytucji. Powstaje też wiele domów spokojnej starości i hospicjów. To sprawia, że w mieście jest deficyt pracowników ogólnie pojętej służby zdrowia. Brakuje przede wszystkim lekarzy wszelkich specjalności, a przede wszystkim: internistów, pediatrów, fizjoterapeutów i rehabilitantów. Chętnie zatrudnia się tu tez pielęgniarki. Oczywiście w znacznym stopniu decyduje biegła znajomość języka angielskiego, gdyż bez zrozumienia pomiędzy lekarzami, personelem pomocniczym i pacjentami, nie da się pracować w służbie zdrowia. Pracownicy z Europy Wschodniej są tu bardzo mile widziani, gdyż ich podejście do pacjenta oraz brak narzekań na ciężkie warunki pracy zyskują im uznanie wśród dyrektorów tamtejszych szpitali.

Praca w ekskluzywnym domu spokojnej starości w Cork zapewnia naprawdę spore wynagrodzenie, przewyższające nawet dziesięciokrotnie zarobki osiągane w Polsce. Jednak niezbędne do tego jest doświadczenie w zawodzie i co najmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego oraz rejestracja w Irish Nursinh Board.

Lekarze, za pracę w okolicach Cork mogą otrzymać grubo ponad 10tyś. Euro miesięcznie. Pracodawcy nie stawiają zbyt wielkich wymagań, a na podania o pracę odpowiadają niemal natychmiast po ich złożeniu. Podobnie sprawy się mają jeśli chodzi o farmaceutów. Mając niewielkie doświadczenie i nawet nie znając perfekcyjnie języka, można dostać tu naprawdę dobrze płatną posadę. Farmaceutom odpada nawet znajomość języka. Przyjmuje się praktycznie wszystkich, a pensja wynosi nawet 4 tyś Euro miesięcznie. Zdarza się nawet, że pracodawca wykupuje pracownikowi bilet lotniczy z Polski do Cork.

Szybko dostrzeżono tu także doskonałe umiejętności polskich kierowców. Posiadanie zawodowego prawa jazdy na wszystkie kategorie oraz niewielkie doświadczenie w zawodzie to wystarczające atuty przemawiające za Polakami za kółkiem. Nie ma tu praktycznie żadnych problemów w znalezieniu pracy w tym zawodzie. Kierowców potrzebują zarówno wielkie firmy transportowe, jak i przedstawiciele biznesu praktycznie każdej branży. Oczywiście ważnym atutem będzie znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.

Najbardziej poszukiwani są kierowcy do pracy w przemyśle budowlanym. Ciężarówki, wywrotki, betoniarki czkają na szoferów, którzy prowadząc je mogą zarobić do 450 Euro tygodniowo. Jeszcze więcej zarobią kierowcy śmieciarek.

Istnieje również duże zapotrzebowanie na fachowców branży budowlanej. Remonty budynków istniejących i stawianie nowych kreują mocną presję na irlandzki rynek pracy budowlańców. Słynący ze swej wszechstronności, rzetelności i chęci do pracy Polacy na brak ofert nie narzekają. Brakuje tu zarówno murarzy, tynkarzy, specjalistów od glazury, ale i złotych rączek potrafiących wszystko. Przy remontach można zarobić około 10-12 Euro za godzinę. Bardzo łatwo też po jakimś czasie założyć własną firmę remontowo-budowlaną, a wtedy zarobki są naprawdę godziwe.

Szukając pracy w Cork przede wszystkim należy śledzić ogłoszenia drobne w lokalnych gazetach. Oferty pracy w mieście drukuje "The Examiner", a z okolicznych miejscowości "The Immokilly People". Warto też zajrzeć do miejscowego FAS oraz Departamentu Spraw Społecznych i Rodziny.

<<< powrótDarowizna dla autora:

Ciekawe strony:
Księgarnia językowa
Książki językowe